بخار فلش چیست؟

۲۷ آذر ۱۴۰۲ 83 بازدید بدون دیدگاه
بخار فلش چیست

در این مقاله قصد داریم به تعریف بخار فلش بپردازیم.

اگر بخواهیم در یک جمله بخار فلش را تعریف کنیم باید بگوییم بخاری را که در زمان کاهش فشار از کندانس داغ تولید می‌شود، بخار فلش می‌نامند.

اما برای درک بهتر تعریف بخار فلش بهتر است بدانید کندانس چگالیده چیست؟ همانطور که می‌دانید بخار پس از کاهش دما از حالت گاز به حالت مایع بدل می‌شود. آب ایجادشده از این میعان را هم کندانس می‌نامیم که باید از طریق تله بخار از سیستم خارج شود.

این بخار با بخار عادی که همگی می‌شناسیم تفاوتی ندارد منتها اطلاق این نام به آن صرفاً از این بابت است که بتوانیم نحوه‌ی تشکیل آن را توضیح دهیم.

بخار عادی، نرمال، زنده یا در اصطلاح انگلیسی آن (Live steam)، همان بخاری است که در دیگ‌های بخار، بخارساز یا دستگاه بازیافت گرمای تلف شده (Waste heat recovery generator) تولید می‌شود، اما بخار آنی زمانی ایجاد می‌شود که کندانس پر فشار و داغ، افت فشار زیادی داشته باشد، مثلاً زمان خروج بخار از یک تله بخار.

همانطور که در بالا اشاره کردیم، آبی که از میعان بخار ایجاد می‌شود کندانس می‌نامیم. اما ناگفته پیداست که آب کندانس‌شده‌ی داغ انرژی زیادی دارد. همین انرژی بالای آن است که باعث می‌شود در شرایط افت فشار، از حالت مایع خارج شود. بنابراین این انرژی اضافه با تبخیر آنی بخشی از کندانس همراه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *