مزایای تله بخار ترمودینامیک

۲۱ آذر ۱۴۰۲ 182 بازدید بدون دیدگاه
تراپ ترمودینامیکی T.D دنده‌ای چدنی

بررسی مزایای تله بخار ترمودینامیک موضوعی است که در این مقاله قصد داریم به آن بپردازیم. اما نخست بهتر است معرفی کوتاهی از تراپ‌ها را بخوانید.

 

تراپ یا تله بخار ترمودینامیکی چیست؟

تراپ یا همان تله بخار ترمودینامیکی (در زبان انگلیسی: Thermodynamic Trap) به اسم‌های متفاوتی در میان صنعتگران شناخته شده از جمله: ترمودینامیکی –  TD y type- هفت‌تیری – فشنگی و عناوینی دیگر.

تراپ یا تله بخار ترمودینامیکی یک نوع شیر محسوب می‌شود که عملکرد خودکار اما ساده‌ای دارد. تنها قطعه‌ی متحرک این شیر یک دیسک است که در بالای سطح صاف و در قسمت فوقانی تله بخار قرار می‌گیرد.

فشار ورودی در ابتدای راه اندازی و اتصال این شیر، دیسک موجود در آن را به سمت بالا فشار می‌دهد و کندانس سرد به همراه هوا از حلقه‌ی داخلی وارد تله بخار می‌شود. تخلیه پس از آن از طریق سوراخ خروجی انجام می‌شود. البته برخی از این شیرهای تراپ یا تله بخار ترمودینامیکی فاقد سوراخ تخلیه هستند.

برای اطلاع بیشتر در مورد این نوع لوله و اتصالات صنعتی پیشنهاد می‌کنیم تراپ یا تله بخار ترمودینامیکی چیست؟ را مطالعه کنید.

اکنون در ادامه‌ی این مطلب مزایای تله بخار ترمودینامیک بررسی می‌کنیم.

مزایای تله بخار ترمودینامیک

  • تله بخار ترمودینامیک با توجه به وزن سبک و اندازه‌شان ظرفیت تخلیه‌ی بالایی دارند.
  • تله بخار ترمودینامیک را در صورتی که به صورت عمودی روی زمین نصب شوند و تخلیه آزاد به اتمسفر صورت گیرد، محال است که دچار یخ زدگی شوند. گرچه نباید فراموش کرد نصب و استفاده از تله بخار ترمودینامیک در این حالت روی عملکرد آن تأثیر منفی دارد و موجب خوردگی سریعتر دیسک خواهد شد.
  • تعمیر و نگهداری این دسته از تله بخارها آسان است و فقط دیسک آن‌ها به تعویض نیاز دارد.

 معایب تله بخار ترمودینامیک

  • از آنجایی که مکانیزم عملکرد تله بخار ترمودینامیک با سرعت بخار فلش عبوری ارتباط مستقیم دارد، این دسته از تله بخارها در شرایطی که اختلاف فشار میان ورودی و خروجی کم باشد به طبع عملکرد درستی نخواهند داشت.
  • در صورتی که فشار در زمان راه‌اندازی افزایش سریع داشته باشد، سرعت زیاد هوا موجب می‌شود تله بخار بسته شود و کندانس تخلیه نخواهد شد. در این صورت با نصب یک شیر هواگیر ترمواستاتیک جداگانه به صورت موازی با آن مشکل را برطرف کند.
  • از آنجایی که کارکرد تله بخار همراه با صدا است، استفاده از این تله‌ها در مکان‌هایی که نیاز به سکوت است می‌تواند مشکل‌ساز باشد.
  • اگر تله ترمودینامیک را بیش از اندازه بزرگ انتخاب کنید، سرعت باز و بسته‌شدن تله بخار بیشتر می‌شود که این امر نیز فرسایش سریع دیسک آن را به همراه خواهد داشت.
  •  

برای مشاهده‌ی این دسته از شیرها می‌توانید به صفحه‌ی تراپ (تله بخار) رجوع کنید.

موجود است، هم‌اکنون میتوانید سفارش دهید!
ناموجود!